GTX 1060 6GB vs Asus Radeon RX570 4 GB ?

İyi Geceler ... zZz
  • Herkese selamlar.

Bir bilgisayar için sıfır ekran kartı almayı düşünüyorum fakat başlıkta belirttiğim ekran kartlardan hangisini alacağıma karar veremedim. 2-3 sene önce GTX 1060 önde iken güncel video karşılaştırmalarına baktığım zaman RX570'in %2-3 arasında (FPS olarak) öne geçtiği görülüyor ve genel olarak "Nvidia abi ya Nvidia" mantığı olsa da bazı forumlarda RX570'in fiyat olarak daha ucuz olduğu halde neredeyse aynı performansı verdiği söyleniyor.

Sizce hangisini tercih etmeliyim veya başka ekran kartı önerisi olan arkadaşlar varsa sebebi ile birlikte yazarsa güzel olur. (Yeni ekran kartı önerecekler için fiyat aralığı 1.200-1.800 arası )

iyi günler.:)

• O bütçe aralığında en iyi seçenek GTX1660ti modeli olur. AMD için Radeon 5600XT altı kartların hiç birisi almaya değmez. İşlemci için 1600AF 12nm olan tercih edilmeli, 2600 ile arasında performans farkı yok denecek kadar az. Ryzen 3600 alınamıyorsa 1600 alınıp ilerde 4. nesile geçiş beklenmeli.

• Ben de sana Nvidia GTX 1660Ti modelini öneririm.

GTX 1660ti modelinde bir ekran kartını 1800 ~ 2000TL fiyat bandında satın alabilirsin.

Benim sana tavsiyem bir ekran kartı alırsan firmanın sunduğu en üst soğutma modeliyle satın alman.

Fiyatı biraz daha artırıp uzun ömürlü olmasına, fabrika çıkışlı overclock yapılmış olmasına ve 0dB Fan gibi ekstra özelliklere sahip olabilirsin.

Ancak dolar kurunun yükselişiyle beraber üst seviye GTX 1660Ti ların fiyatlarının 2500 ~ 3000 TL bandına gittiği de bir gerçek.

%18 KDV indirimi günleri oluyor bazen. O günlerde gerçekten uygun fiyata satın alınabiliyor bu ürünler.

Performans olarak sana 2K çözünürlükte rahat rahat oyunları oynatacaktır. Full HD çözünürlükte zaten sorunsuz oynatır.

1660Ti da SLI desteği olmadığını ve 2. bir 1660Ti ile birleştiremeyeceğini de söylemeliyim.

Aynı şekilde diğer arkadaşların da bahsettiği AMD RX5x00 serisinde de crossfire desteği yok.

Bahsettiğim, satın aldığın ekran kartını değiştirmeden daha güçlü bir GPU performansı elde etmek için bir yükseltme seçeneğidir.